Óvoda
Óvoda bemutatása
Intézményünk gyógypedagógiai óvodája 2024/2025-ös nevelési évben nyitotta meg kapuit sajátos nevelési igényű (autizmus spektrumzavar, értelmi fogyatékos – enyhe értelmi fogyatékos, értelmi fogyatékos – középsúlyos értelmi fogyatékos) óvodás korú gyermekek előtt. Intézményünk a gyógypedagógia különböző módszereinek segítségével hivatott a gyermekek nevelését támogatni.
Szakmai munkánkat az Óvodai nevelés országos alapprogramjára, a Sajátos nevelési igényű gyermekek óvodai nevelésének irányelvére és az óvoda Pedagógiai programjára alapozzuk, figyelembe véve annak elveit és célrendszerét.
Célunk egy olyan biztonságos, szeretetteljes, családias, jól felszerelt és kreatív környezet biztosítása, melyben a különböző egyéni és életkori sajátosságok figyelembevétele mellett tud megvalósulni a segítségnyújtás, mely sérülésspecifikus eszközöket, tartalmakat és terápiákat alkalmaz.
Pedagógiai munkánk a gyermeki személyiség fejlődés szempontjából legfontosabb tevékenységformára, a játékra épít, legyen az mozgásnevelés, pszichomotoros, illetve nyelvi-kommunikációs fejlesztés. Tevékenységeink során építünk a gyógypedagógiai hagyományokra, annak gazdag módszertani tárházára, valamint figyelemmel kísérjük a korszerű szakirodalmakat, módszereket. Foglalkozásainkat tevékenységközpontúság és élményközpontúság jellemzi. Törekszünk rá, hogy az óvodánkba járó gyermekek örömmel járjanak a csoportokba, aktívan részt vegyenek a foglalkozásokon. A nevelési év során az óvodai élet tudatos szervezésével, a mindennapos szakszerű csoportos és egyéni képességfejlesztő munkával, az érzelmi biztonság megteremtésével, a gyermekek tevékenység szükségletének kielégítésével, a sokoldalú tapasztalatszerzéssel és a szociális tanulás feltételeinek biztosításával igyekszünk a gyermekek egyéni szükségleteihez igazított fejlesztését elvégezni. Minden gyermeknek – megfigyeléseink, méréseink és a szakértői vélemény által megfogalmazott feladatok alapján – egyéni fejlesztési tervet készítünk.
Főállású dolgozók:
Gyógypedagógus (csoportvezetők) 2 fő
Gyógypedagógiai asszisztens 2 fő
Dajka 2 fő
Fejlesztést végeznek (egyéni és mikrocsoportos formában):
Óvónő, gyógypedagógus 2 fő
Óvodapedagógus, logopédia szakos gyógypedagógus 1 fő
Logopédus 1 fő
Óvodapedagógus, szomatopedagógus 1 fő
Konduktor, óvodai szakirány 1 fő
Állatasszisztált terapeuta 1 fő
Óvodánkban jelenleg 2 csoport működik, melyekbe a gyermekek a területileg illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság szakvéleménye alapján vehetők fel, jelenleg a maximális létszám csoportonként 9 fő. Mindkét csoportszobához saját mosdó és öltöző tartozik.
Az óvodai élet tevékenységi formái a játék, a verselés – mesélés, az ének zene, énekes tánc, gyermektánc, a rajzolás, festés, mintázás, kézi munka, a mozgás, a külső világ tevékeny megismerése és a matematikai tartalmú tevekénységek.
Óvodánkban a fejlesztés egyéni, kiscsoportos és csoportos formában történik, a gyermekek fejlődési ritmusához alkalmazkodóan, játékos formában. A foglalkozások időtartalma 15-30 perc a gyermekek egyéni adottságaitól függően.
A gyermekközösség sérülésspecifikus igényeihez igazodva egyéb kiegészítő terápiákat és módszereket is alkalmazunk, melyek a következők:
• nyelvi készségek fejlesztése
• konduktív pedagógiai fejlesztés
• Verbalio-beszédprogram
• AAK
• Állatasszisztált terápia
• Snoezeelen terápia
Éves tervünkbe – hagyományteremtő szándékkal – igyekszünk beépíteni a klasszikus gyermekek által kedvelt programjainkat is, mint például a Magyar Népmese Napját, a „Tök jó” hetünk záró programjaként a Halloween bulit, az adventi családi délelőttöt, a Mikulás és a karácsonyi ünnepséget, a farsangi mulatságot és a tavasz beköszöntével a húsvéti tojás festés és keresést, valamint a gyermekheti programsorozatunkat. Ezek az események az élményszerzési lehetőségek mellet alkalmat teremtenek számunkra az iskolai rendezvényekbe való bekapcsolódásra is.
Dátum: 2025. május 19.
Galéria
Intézményünk galériájában megtakintheti iskolai rendezvényeinket, foglalkozásainkat, ünnepségeinket...
Étkeztetés
Élelmezés szervező: tel.: 06/30 304-67-23, Központi telefonszám és email: 52/414-356 (26-os mellék) etkezes@diminfo.hu
Elérhetőség
Debreceni Bárcszi G. EGYMI
4024 Debrecen, Budai Ézsaiás utca 2.
-
Székhely:
- Budai Ézsaiás utca 2. Telephely:
- Nagy Gál István u. 4.